XXV. MIĘDZY WOJNĄ A WOJNĄ.

Sprawdzianem koncepcji rozbudowy nadmorskiej twierdzy była wojna siedmioletnia (1756-1763). Wojska rosyjskie trzykrotnie oblegały Kołobrzeg. Podczas trzeciego oblężenia Rosjanie nacierali na miasto ze wszystkich stron. W twierdzy szerzyły się choroby i głód. Silny mróz ściął wody w rowach fortecznych i na przedpolach twierdzy. 11 grudnia 1761 r. twierdza skapitulowała. Miasto było w dużym stopniu zniszczone i wyludnione. Rosjanie pozostali w Kołobrzegu do 9 sierpnia 1762 roku. Gdy ich wojska zajęły ziemie pruskie, od Królewca po Berlin, a państwo Fryderyka było bliskie kapitulacji, doszło do drugiego w czasie tej wojny ?cudu domu brandenburskiego?. Zmarła caryca Elżbieta Piotrowna Romanowa. Jej następca Piotr III był prusofilem. Nakazał on odwrót swej armii do Rosji. Kołobrzeg został uwolniony.

6

WIDOK UFORTYFIKOWANEGO KOŁOBRZEGU
fot. Olga Pawlik

Doświadczenia wojny siedmioletniej były impulsem do dalszej rozbudowy twierdzy. Wyrastały nowe szańce i różne wysunięte obiekty o charakterze obronnym. Ich budowie przyświecała koncepcja zatrzymania nieprzyjaciela w bezpiecznej odległości od miasta – tak, by artyleria oblężnicza nie mogła skutecznie razić głównych fortyfikacji i samego miasta. Powracający z niewoli Heyde, ponownie objął dowodzenie twierdzą. Werner powrócił do wojennego rzemiosła. Kołobrzegowi w dalszym ciągu przypisywano rolę fortecy, czym zapisał się bogato w światowej historiografii. Rozbudowywano intensywnie tutejsze fortyfikacje. Kołobrzeg kontynuował swoją tradycję miasta garnizonowego. Funkcjonowała tu szkoła i kościół garnizonowy.

6

KOŁOBRZESKA PIECZĘĆ SZKOŁY GARNIZONOWEJ
fot. Olga Pawlik

Z funkcją militarną miasta związane są prezentowane pieczęcie i typariusz. Wszystkie one są wykonane w formie elipsy. Pierwsza z nich jest pieczęcią kościoła garnizonowego, druga stanowi odcisk tłoka pieczęci szkoły garnizonowej.

6

TŁOK PIECZĘTNY KOŁOBRZESKIEGO KOŚCIOŁA GARNIZONOWEGO
fot. Olga Pawlik

Tłok pieczęci należał do Kościoła Garnizonowego w Kołobrzegu. Wykonany został ze spiżu. Przedstawiony został na nim urzędowy orzeł pruski z inicjałami FWR na piersi. Godło wsparte zostało na belce. Dołem widnieje trójwierszowy napis: ?GARNIZON KIRCHE ZU COLBERG?. Obwódka pieczęci sznurowa.

6

RĘCZNIE KOLORYZOWANA RYCINA UKAZUJĄCA WZÓR UMUNDUROWANIA DLA GARNIZONU KOŁOBRZESKIEGO Z ROKU 1736
fot. Olga Pawlik



Wszystkie dane personalne, fotografie, filmy oraz inne treści zamieszczane na stronie internetowej Muzeum Kołobrzeskiego "Patria Colbergiensis" są zgodnie z Konwencją Berneńską obiektami praw autorskich. W celu komercyjnego wykorzystania wszystkich wyżej wymienionych obiektów praw autorskich, w każdym konkretnym przypadku wymagana jest pisemna zgoda Muzeum.


Wszystkie dane i treści zamieszczane na stronie internetowej Muzeum "Patria Colbergiensis" są zgodnie z Konwencją Berneńską obiektami praw autorskich. W celu komercyjnego wykorzystania wszystkich wyżej wymienionych obiektów praw autorskich, w każdym konkretnym przypadku wymagana jest pisemna zgoda Muzeum. Dziękujemy za przestrzegania litery prawa.