XXVII. BOHATEROWIE KOŁOBRZESKICH WYDARZEŃ 1807 ROKU. SCHILL. (cz.1)

Rok 1806 i następujący po nim 1807, były latami które przyczyniły się do ugruntowania opinii światowej o Kołobrzegu, jako niezłomnej i trudnej do zdobycia nadmorskiej twierdzy.

6

ŻOŁNIERZ SCHILLA Z SZABLĄ WZORU 1796

Gdy armia pruska została rozgromiona w bitwach pod Jeną i Auerstedt, a wojska sprzymierzone pod wodzą korsykańskiego cesarza Francji, zdobywały bez większego wysiłku kolejne miasta pruskie, Kołobrzeg stawił opór Napoleonowi. Do nadmorskiej twierdzy trafiali przegrani żołnierze z ówczesnych pól bitewnych. Jednym z nich był pochodzący ze zniemczonej rodziny polsko ? czeskiej Ferdinand Baptista von Schill. Trafił on do Kołobrzegu, posiadając patent królewski z dnia 12 stycznia 1807 r. na utworzenie tu Freikorpsu. Utworzona przez niego ochotnicza jednostka militarna rekrutowała się głównie ze zdemobilizowanych żołnierzy pruskich. Trafili oni do nadbałtyckiej twierdzy jak ich dowódca ? z pól bitewnych – po przegranych bitwach w obronie swej ojczyzny.

6

SCHILL KONNO

Zadaniem stojącymi przed ochotnikami Schilla było prowadzenie dywersji na bliższych i dalszych przedpolach kołobrzeskiej twierdzy oraz pomorskich szlakach komunikacyjnych. Jego formacja zwalczała oddziały wroga i paraliżowała łączność między oddziałami okupującymi Pomorze. Do dodatkowych obowiązków Freikorpsu należało reprezentowanie władzy królewskiej i wymierzanie sprawiedliwości wobec zdrajców oraz kolaborantów, jak również przeprowadzanie kontrybucji wojennej i rekwizycji.

6

SCHILL

Ochotnicy Schilla rekrutowali się z zaciągu osób wszelkiego autoramentu. Byli wśród nich, zarówno szukający przygód i sławy młodzieńcy oraz awanturnicy, jak również patrioci pruscy, pragnący walczyć o wolność swojej ojczyzny. Z kołobrzeskiej twierdzy wypuszczało się, w celu prowadzenia wojny podjazdowej przeciwko wojskom napoleońskim, wielu uduchowionych humanistów i artystów. Stanowili oni jedno ze zbrojnych ramion Schillowego oddziału. Pośród tych którzy trafili, z przegranych batalii, do tworzonego przez Schilla kołobrzeskiego Freikorpsu był baron Ludwig Adolf Wilhelm von Lützow. To on, wraz z organizatorem kołobrzeskiego oddziału, stali się wkrótce wielkimi bohaterami Prus. Obydwaj uważani są do dnia dzisiejszego za najbardziej charyzmatycznych bohaterów tej wojny.

6

SCHILL BOHATER ANGLII. KOLORYZOWNY W EPOCE MIEDZIORYT

Mimo rany odniesionej podczas bitwy pod Auerstedt, wykazał się Schill olbrzymią inicjatywą w tworzeniu swej nowej formacji. Okazał się świetnym organizatorem. Po miesiącu, utworzony przez niego korpus liczył już ponad tysiąc żołnierzy, w tym kilkudziesięciu artylerzystów i kilkuset kawalerzystów. Oddział Schilla wsławił się wypadami, poza mury kołobrzeskiej twierdzy, w celu nękania wojsk napoleońskich okupujących Pomorze. Szczególny wyczynem rozbitka spod Auerstedt, było pojmanie w okolicach Choszczna, francuskiego generała Claude’a Victora. Zmierzał ów francuski generał w kierunku Kołobrzegu, celem oblegania nadbałtyckiej twierdzy. Trafił do Kołobrzegu szybciej niż przypuszczał, choć nie w glorii zwycięstwa, lecz jako jeniec pruski. W marcu 1807, wymieniony został za pruskiego dowódcę Gebharda Leberechta von Blüchera.

6

SCHILL

W międzyczasie, do odległego Królewca, ewakuowała się z Berlina para królewska. Fryderyk Wilhelm nie mógł się pogodzić z wielką przegraną Prus. Jego małżonka, Luiza przypłaciła ucieczkę ze stolicy chorobą. To ona była wcześniej wielką zwolenniczką zawiązywania koalicji antynapoleońskiej. To ona wywierała wpływ na swego męża, by ten zawierał sojusze skierowane przeciw cesarzowi Francuzów. Ona też poniosła największą gorycz porażki. Podczas rokowań pokojowych w Tylży błagała znienawidzonego przez nią Korsykanina o złagodzenie warunków stawianych przez Napoleona pokonanemu państwu swego małżonka. Daremne było jej upokarzanie się przed wodzem Francuzów. Warunki pokoju tylżyckiego były bezkompromisowe. Gdy w grudniu 1809 wróciła do Berlina, ponownie zajęła się wspieraniem tajnych przygotowań swych poddanych Scharnhorsta i Schilla, do nowej wojny z Francją.

6

REGIMENT ?VON SCHILL?

Swoją uporczywością i współdziałaniem z władzami miejskimi wytrwał do chwili zawieszenia broni przyjętego na podstawie rozejmu Tylżyckiego w lipcu 1807 r. Osoby komendanta twierdzy i przedstawiciela mieszczan Joachima Nettelbecka urosły w Prusach do rangi wielkich bohaterów. Herosem okrzyknięto również twórcę kołobrzeskiego Freikorpsu, Ferdinanda Schilla.

6

BOHATEROWIE KOŁOBRZESKICH WYDARZEŃ 1807 ROKU: GNEISENAU, SCHILL I NETTELBECK

Król pruski Fryderyk Wilhelm III wysoko ocenił obrońców. Wielu z nich zostało uhonorowanych wysokimi odznaczeniami. Stali się bohaterami wielu dzieł malarskich, sztuk poetyckich, epickich i filmowych. Miasto, które dotkliwie ucierpiało w wyniku działań wojennych, otrzymało znaczne wsparcie finansowe.



Wszystkie dane personalne, fotografie, filmy oraz inne treści zamieszczane na stronie internetowej Muzeum Kołobrzeskiego "Patria Colbergiensis" są zgodnie z Konwencją Berneńską obiektami praw autorskich. W celu komercyjnego wykorzystania wszystkich wyżej wymienionych obiektów praw autorskich, w każdym konkretnym przypadku wymagana jest pisemna zgoda Muzeum.


Wszystkie dane i treści zamieszczane na stronie internetowej Muzeum "Patria Colbergiensis" są zgodnie z Konwencją Berneńską obiektami praw autorskich. W celu komercyjnego wykorzystania wszystkich wyżej wymienionych obiektów praw autorskich, w każdym konkretnym przypadku wymagana jest pisemna zgoda Muzeum. Dziękujemy za przestrzegania litery prawa.