XXVII. BOHATEROWIE KOŁOBRZESKICH WYDARZEŃ 1807 ROKU. SCHILL. (cz.2)

Po upokarzającym Prusaków pokoju w Tylży, Ferdinand Schill wraz ze swoimi kawalerzystami pamiętającymi wypady z kołobrzeskiej twierdzy, stacjonuje w Berlinie. Stamtąd, pod pretekstem odbycia manewrów, wyprowadza swoich żołnierzy i rozpoczyna odbijanie miast pruskich z rąk Napoleona. Brat cesarza Francuzów Hieronim wyznacza nagrodę za głowę kołobrzeskiego bohatera. Mottem życiowym Schilla było: ?lepiej strasznie zginąć, niż żyć w strachu bez końca?. Tak też ginie na ulicach Stralsundu. Głowa Ferdinanda zostaje dekapitowana i dostarczona na stół Bonapartego. Król pruski, jako że Schill dopuścił się samowoli prowadząc wojnę wyzwoleńczą, nie uznał go za bohatera. Stwierdził, iż nie będzie stawiał pomników brakowi subordynacji. Zakazał na grobie delikwenta wykonywać jakichkolwiek inskrypcji informujących o zasługach Schilla wobec swego królestwa.

6

PORTRET POŚMIERTNY SCHILLA

Eksponatem nierozerwalnie związanym z wydarzeniami kołobrzeskimi w 1807 i stralsundzkimi w 1809 roku jest przechowywana w zasobach muzealnych szabla.

Do oblężonej przez wojska napoleońskie, kołobrzeskiej twierdzy, trafia wsparcie militarne z krajów zjednoczonych w walce przeciw Napoleonowi i jego koalicji. Drogą morską wpływają do umocnionego Kołobrzegu szable lekkiej kawalerii brytyjskiej wzoru 1796 ?Pattern 1796 Light Cavalry Sabre?. Charakteryzowały się one szerokimi i masywnymi głowniami, posiadały długie pióra a rękojeści miały kryte mosiężnymi kabłąkowymi jelcami. Ich klingi silnie wygięte zapewniły idealne cięcia.

6

SZABLA WZORU 1796 WYPRODUKOWANA W ANGLII DLA PRUS

O walorach bojowych importowanego z Imperium Brytyjskiego produktu, szybko przekonały się pozostałe kraje koalicji w tym Prusy. Od tej pory, szable wzoru 1796, użytkowane były przez kawalerię obu tych krajów. Przy czym należy zauważyć iż nie posiadały one punc odbioru pruskiego, oraz znaków producenta, przypuszczalnie w celu ukrycia przed służbami Napoleona ich proweniencji.

Nasz eksponat trafił przypuszczalnie w ręce jednego z kawalerzystów Schilla, o czym świadczy umieszczona na głowni szabli rylcowana inskrypcja: ?Zum Andenken Colberg 1807 ? Stralsund 1809? – ?Na pamiątkę Kołobrzegu 1807 ? Stralsundu 1809?. Jest ona przypuszczalnie, niemym świadkiem walk żołnierzy kołobrzeskiego partyzanta przeciw wojskom koalicji napoleońskiej okupującej Pomorze. Szabla, jak również jej stalowa pochwa, posiadają zgodne, rytowane numery: ?24?.

Zachwycony walorami bojowymi tej szczególnej szabli gen. Blücher wzorował się na niej, tworząc swój własny model M1811 Kavalleriesäbel, zwany popularnie „Blucherówką” . Nowa, wzorowana na brytyjskiej, szabla pruska, choć produkowana była od 1814 do 1858 roku to jej zapasy magazynowe dotrwały do wybuchu I Wojny Światowej.



Wszystkie dane personalne, fotografie, filmy oraz inne treści zamieszczane na stronie internetowej Muzeum Kołobrzeskiego "Patria Colbergiensis" są zgodnie z Konwencją Berneńską obiektami praw autorskich. W celu komercyjnego wykorzystania wszystkich wyżej wymienionych obiektów praw autorskich, w każdym konkretnym przypadku wymagana jest pisemna zgoda Muzeum.


Wszystkie dane i treści zamieszczane na stronie internetowej Muzeum "Patria Colbergiensis" są zgodnie z Konwencją Berneńską obiektami praw autorskich. W celu komercyjnego wykorzystania wszystkich wyżej wymienionych obiektów praw autorskich, w każdym konkretnym przypadku wymagana jest pisemna zgoda Muzeum. Dziękujemy za przestrzegania litery prawa.