XXIX. BOHATEROWIE KOŁOBRZESKICH WYDARZEŃ 1807 ROKU. NETTELBECK. Cz.2.

6

NETTELBECK

Gdy w roku 1806 wybucha kolejny konflikt zbrojny między Prusami a Francją, Nettelbeck miał sześćdziesiąt osiem lat. Mimo podeszłego wieku popadł w kolejny konflikt, tym razem z dowódcą kołobrzeskiej twierdzy Ludwikiem Moritzem von Lucadou. Poprzez swoje charyzmatyczne działania doprowadził do zmiany dowodzącego Kołobrzegiem w obronie przeciw żołnierzom Wielkiej Armii Napoleona Bonaparte. Wraz z nowym dowódcą, Augustem Neidhardtem von Gneisenau, bronił Kołobrzeg przed zjednoczonymi oddziałami francuskimi, włoskimi, polskimi, nassauskimi i saskimi. Wraz z Neidhhardtem Gneisenau i Ferdinandem Schillem, stał się ikoną skutecznej wojny obronnej Prus przeciw Napoleonowi. Postać jego urosła do rangi ?zbawiciela twierdzy? oraz wzoru obywatela i patrioty. Nagrodzony został przez swego króla specjalnym złotym medalem za zasługi dla państwa pruskiego. W okresie Wiosny Ludów, Nettelbeck, wraz z Beniaminem Franklinem i Tadeuszem Kościuszką, ukazywany był jako ?obywatel? biorący na swe barki odpowiedzialność za losy swego narodu.

6

NETTELBECK RATUJE ŻAGLOWIEC. RYCINA BRYTYJSKA UKAZUJĄCA NETTELBECKA WRAZ Z KOŁOBRZESKIMI PRACOWNICAMI PORTOWYMI JAKO BOHATERÓW ANGLII, BOWIEM RATOWALI ONI BRYTYJSKĄ JEDNOSTKĘ PŁYWAJĄCĄ.

Widzimy Nettelbecka, jako bohatera nie tylko Prus ale również jako bohatera Zjednoczonego Królestwa. Gdy żaglowiec brytyjski, dostarczający wsparcie obleganej twierdzy, zepchnięty został na mieliznę w okolicach obecnego Ustronia Morskiego, nasz bohater udał się na ratunek. Załoga jednostki pływającej przeżywała chwile grozy. Na plaży pojawili się, pragnący ich pojmać, żołnierze francuscy. Nettelbeck prosił kołobrzeskich żeglarzy i rybaków o pomoc w wybawieniu załogi z opresji. Ci nie podjęli wyzwania. Stwierdzili że udanie się na ekspedycję ratunkową grozi zbyt dużym niebezpieczeństwem. Szalejący sztorm i ostrzeliwujący żaglowiec
żołnierze wrogiej armii stanowią zbyt duże niebezpieczeństwo by ryzykować niechybną śmiercią w falach Bałtyku. Z pomocą pośpieszyły mu kobiety, kołobrzeskie robotnice portowe. To one wraz z naszym bohaterem, nie szczędząc sił i ryzykując swe życie, wybawiły z opresji Anglików.

6

NETTELBECK WRAZ Z KOŁOBRZESKIMI KOBIETAMI UDAJE SIĘ NA RATUNEK ANGIELSKIEJ JEDNOSTKI PŁYWAJĄCEJ



Wszystkie dane personalne, fotografie, filmy oraz inne treści zamieszczane na stronie internetowej Muzeum Kołobrzeskiego "Patria Colbergiensis" są zgodnie z Konwencją Berneńską obiektami praw autorskich. W celu komercyjnego wykorzystania wszystkich wyżej wymienionych obiektów praw autorskich, w każdym konkretnym przypadku wymagana jest pisemna zgoda Muzeum.


Wszystkie dane i treści zamieszczane na stronie internetowej Muzeum "Patria Colbergiensis" są zgodnie z Konwencją Berneńską obiektami praw autorskich. W celu komercyjnego wykorzystania wszystkich wyżej wymienionych obiektów praw autorskich, w każdym konkretnym przypadku wymagana jest pisemna zgoda Muzeum. Dziękujemy za przestrzegania litery prawa.