Duński statek wycieczkowy Ornen

Duński statek wycieczkowy Ornen ( Orzeł ) w Kołobrzeskim porcie.
Z racji że portem macierzystym tego duńskiego Orła, (Ornen) było Renne na Bornholmie, ten wycieczkowy parowiec był częstym gościem w naszym mieście. Dwie pierwsze dekady XX wieku pływał na na trasie Kopenhaga-Renne i w tym czasie, jako wycieczkowiec często zawijał do naszego portu.
W roku 1920 Ornen został gruntownie przebudowany, a 1929 sprzedany do Szwecji.
Przemalowany na biało, pływał na trasie Sztokholm – Ryga. Wielokrotnie przebudowywany i unowocześniany pływał po Bałtyku do roku 1966, kiedy to został sprzedany do Włoch.
Przemianowany na Rudiae, pływał między wyspami greckimi. W 1968 kupiony przez panamską spółkę żeglugową (tzw. tania bandera) nazwany Rumba i pod tą nazwą został zezłomowany w Brindisi, w roku 1972.

035 036 037 038 039 040


Leave a Reply


Wszystkie dane personalne, fotografie, filmy oraz inne treści zamieszczane na stronie internetowej Muzeum Kołobrzeskiego "Patria Colbergiensis" są zgodnie z Konwencją Berneńską obiektami praw autorskich. W celu komercyjnego wykorzystania wszystkich wyżej wymienionych obiektów praw autorskich, w każdym konkretnym przypadku wymagana jest pisemna zgoda Muzeum.


Wszystkie dane i treści zamieszczane na stronie internetowej Muzeum "Patria Colbergiensis" są zgodnie z Konwencją Berneńską obiektami praw autorskich. W celu komercyjnego wykorzystania wszystkich wyżej wymienionych obiektów praw autorskich, w każdym konkretnym przypadku wymagana jest pisemna zgoda Muzeum. Dziękujemy za przestrzegania litery prawa.