XXI. PIERWSZA WOJNA ŚWIATOWA. ROK 1760. DRUGIE OBLĘŻĘNIE PRZEZ ROSJAN. Cz.1.

6

RYCINA UKAZUJĄCA OBLĘŻENIE KOŁOBRZEGU W ROKU 1760
fot. Olga Pawlik

Nastał rok 1760 i wraz z nim kolejne zagrożenie miasta ze strony Rosjan. Zapragnęli oni utworzyć leże zimowe w rejonie Dolnej Odry. Dowodzona przez pruskiego komendanta, nadmorska twierdza, leżąca na okupowanym przez nich terytorium, stanowiła dla żołnierzy carycy Elżbiety Piotrowny realne zagrożenie. Postanowiono zdobyć Kołobrzeg. W dniu 26 sierpnia pojawiła się pod miastem cała flota rosyjska morza bałtyckiego i następnego dnia rozpoczęto bombardowanie twierdzy.

6

RYCINA UKAZUJĄCA OBLĘŻENIE KOŁOBRZEGU W ROKU 1760
fot. Olga Pawlik

Na podkołobrzeskim akwenie zakotwiczonych było 21 liniowców, 3 fregaty oraz 3 żaglowce bombardujące. Wszystkie dysponowały łącznie 1574 działami. Sam ?Dymitr Rostowski?, będący największym z wymienionych, na swoich trzech pokładach mieścił 100 armat. Po trzech dniach oblężenia, 29 sierpnia, do floty rosyjskiej dołączyły sprzymierzone jednostki szwedzkie. Przybyło kolejnych 6 liniowców, wraz z 2 fregatami. Siły oblężnicze wokół miasta osiągnęły 8000 żołnierzy i zbliżały się do murów dzielnie bronionej twierdzy. Mimo znacznie przeważających sił wroga, jej komendant Sigismund von der Heyde postanowił walczyć do końca.

6

RYCINA UKAZUJĄCA OBLĘŻENIE KOŁOBRZEGU W ROKU 1760
fot. Olga Pawlik

Sytuacja na kołobrzeskich przedpolach zdawała wymykać się spod kontroli obrońców. Rosjanie podeszli tak blisko fortyfikacji miejskich, że wydawało się oczywistym iż twierdza zostanie zdobyta. Król pruski Fryderyk, zwany przez nich ?Wielkim?, znalazł ratunek dla twierdzy, w odległym o 350 kilometrów Głogowie. Nakazał generałowi Paulowi Wernerowi ruszyć z siłą 3800 huzarów i piechoty w kierunku Kołobrzegu. Dał mu za zadanie odblokowanie nadbałtyckiej twierdzy. Werner po trzynastu dniach marszu (18 września) znalazł się w okolicach miasta.

6

SYTUACYJNY PLAN MARSZRUTY GENERAŁA WERNERA DO KOŁOBRZEGU
fot. Olga Pawlik

Z powierzonego zadania wywiązał się doskonale. Natychmiast, wykorzystując zaskoczenie Rosjan, przystąpił do walki. Szybkie zmiany pozycji wojsk generała huzarii, oraz ich śmiałe potyczki z oblegającymi Kołobrzeg, były powodem utożsamienia, przez Rosjan, przybyłej ekspedycji ratunkowej z siłami przekraczającymi dwadzieścia tysięcy szabel.

6

AWERS MEDALU PRZEDSTAWIAJĄCEGO HANSA PAULA WERNERA
fot. Olga PawlikWszystkie dane personalne, fotografie, filmy oraz inne treści zamieszczane na stronie internetowej Muzeum Kołobrzeskiego "Patria Colbergiensis" są zgodnie z Konwencją Berneńską obiektami praw autorskich. W celu komercyjnego wykorzystania wszystkich wyżej wymienionych obiektów praw autorskich, w każdym konkretnym przypadku wymagana jest pisemna zgoda Muzeum.


Wszystkie dane i treści zamieszczane na stronie internetowej Muzeum "Patria Colbergiensis" są zgodnie z Konwencją Berneńską obiektami praw autorskich. W celu komercyjnego wykorzystania wszystkich wyżej wymienionych obiektów praw autorskich, w każdym konkretnym przypadku wymagana jest pisemna zgoda Muzeum. Dziękujemy za przestrzegania litery prawa.