XXVI. OBRONA PRZED ARMIĄ WIELKIEGO KORSYKANINA.

6

PLAN OBLĘŻENIA KOŁOBRZEGU W 1807 ROKU

Silnie ufortyfikowaną twierdzę zastaje wiek dziewiętnasty. Napoleon Bonaparte podbija
Europę. Armia pruska, uważana za najlepszą na kontynencie i co za tym idzie, na świecie, uważa się za gotową wespół z Anglikami stawić czoła nieokrzesanemu Korsykaninowi. Oficerowie pruscy butnie ostrzą swe szable o schody ambasady francuskiej w Berlinie.

6

EKSPOZYCJA BIAŁEJ BONI Z PRZEŁOMU XVIII / XIX WIEKU

Po raz pierwszy używa się sformułowania: ?Blitzkrieg? ? szybka wojna. I taką jest, lecz nie po myśli koalicji antynapoleońskiej. 14 października 1806 r. armia pruska, uznana dotychczas za niezwyciężoną, zostaje rozgromiona przez Napoleona w bitwach pod Jeną i Auerstaedt. Kolejne pruskie twierdze poddają się bez walki. Gdy pod murami stolicy ziemi pomorskiej, Szczecinem, pojawia się jazda francuska, wywieszona zostaje biała flaga. Napoleon pyta się: ?Po co mi artyleria, skoro wystarczy kilku jezdnych, by podbić całe Prusy??. Powiewają białe chorągwie nad miastami całej prowincji. Kołobrzeg jako jedyny spośród miast tego regionu stawia opór Napoleonowi.

6

MAPA 1806/07

Miasto nie poddaje się 18-tysięcznej armii Napoleona. Wśród oblegających jest polski 1 pułk piechoty Legii Poznańskiej, dowodzony przez księcia Antoniego Pawła Sułkowskiego. Komendant twierdzy, major August Neidhard von Gneisenau (późniejszy feldmarszałek), postanowił bronić się na przedpolach Kołobrzegu.

6

GNEISENAU

Swoją uporczywością i współdziałaniem z władzami miejskimi wytrwał do chwili zawieszenia broni przyjętego na podstawie rozejmu Tylżyckiego w lipcu 1807 r. Osoby komendanta twierdzy i przedstawiciela mieszczan Joachima Nettelbecka urosły w Prusach do rangi wielkich bohaterów. Herosem okrzyknięto również twórcę kołobrzeskiego Freikorpsu, Ferdinanda Schilla.

6

BOHATEROWIE KOŁOBRZESKICH WYDARZEŃ 1807 ROKU: GNEISENAU, SCHILL I NETTELBECK

Król pruski Fryderyk Wilhelm III wysoko ocenił obrońców. Wielu z nich zostało uhonorowanych wysokimi odznaczeniami. Stali się bohaterami wielu dzieł malarskich, sztuk poetyckich, epickich i filmowych. Miasto, które dotkliwie ucierpiało w wyniku działań wojennych, otrzymało znaczne wsparcie finansowe.



Wszystkie dane personalne, fotografie, filmy oraz inne treści zamieszczane na stronie internetowej Muzeum Kołobrzeskiego "Patria Colbergiensis" są zgodnie z Konwencją Berneńską obiektami praw autorskich. W celu komercyjnego wykorzystania wszystkich wyżej wymienionych obiektów praw autorskich, w każdym konkretnym przypadku wymagana jest pisemna zgoda Muzeum.


Wszystkie dane i treści zamieszczane na stronie internetowej Muzeum "Patria Colbergiensis" są zgodnie z Konwencją Berneńską obiektami praw autorskich. W celu komercyjnego wykorzystania wszystkich wyżej wymienionych obiektów praw autorskich, w każdym konkretnym przypadku wymagana jest pisemna zgoda Muzeum. Dziękujemy za przestrzegania litery prawa.